خانه / اخبار / پایان راه موتورهای تنفس طبیعی

پایان راه موتورهای تنفس طبیعی

نه تنها صنعت خودروسازی، بلکه هر صنعتی در جهان شاهد پیشرفت‌های روزافزون و چشمگیری است و هر نسل به نوبه خود سهمی از این پیشرفت‌ها برده‌اند. پدر و مادرهایمان یا پدربزرگ و مادربزرگ‌هایمان و یا حتی پدران آنان بدون شک صنعت خودروسازی را درک کرده‌اند و هر کدام سهمی از پیشرفت این صنعت داشته‌اند.
در سالیان دور به جای استفاده از یک کلید و فرستنده، شروع بکار ماشین‌ها و موتورهایشان بوسیله یک هندل دستی صورت می‌گرفت که از جلو به میل لنگ متصل می‌شد و با چرخاندن آن، موتور شروع به حرکت می‌کرد تا اینکه سیستم‌های برقی و استارت اختراع شد که به عنوان یک پیشرفت بسیار مهم در صنعت خودروسازی برای نسل‌های گذشته قلمداد می‌شود. و یا مثلا موتورهای ۸ سیلندر V شکل برای اولین بار در دهه ۵۰ میلادی به وسیله جنرال موتورز روی کار آمدند که برای آن نسل که تشنه قدرت و سروصدا بودند، یک پیشرفت فوق العاده بشمار می‌رفت و دیگر مثال‌های اینچنینی مثل ECUها، انژکتور و سیستم‌های دیگر که تحولی در صنعت خودروسازی بوجود آوردند و باعث کنار رفتن سیستم‌های قدیمی با وظیفه‌ای مشابه شدند.

۶

پیشرانه ی تنفس طبیعی

با تمام این اوصاف، می‌توان پیشرفت‌های متعدد و قابل ملاحضه‌ای را در صنعت خودروسازی معرفی کرد که با تمامی نسل‌ها سروکار داشته‌اند، حال نوبت به یک تحول دیگر رسیده و آن هم جاودانه شدن موتورهای توربوشارژر میان خودروسازان است که کم کم موتورهای درون سوز تنفس طبیعی را مغلوب می‌کند.
البته این اتفاق زیاد هم بد نیست، چون موتورهای توربوشارژر حجم کمتری اشغال می‌کنند و در عوض نیروی بیشتر و مصرف سوخت و آلایندگی کمتر برای مالک خود به ارمغان می‌آورند، پس دیگر چه نیازی است همچنان از موتورهای درون سوز تنفس طبیعی استفاده کرد، هرچند موتورهای تنفس طبیعی برای خود مزیت‌هایی دارند، ولی در شرایط فعلی کفه ترازو به سمت موتورهای توربوشارژر سنگینی می‌کند.

۷

پیشرانه ی تنفس طبیعی

در این خصوص اگر هم به شرکت‌های خودروسازی مرسدس بنز، آئودی و یا بی ام و نگاه کنید، شاید تنها یک محصول پیدا کنید که پیشرانه‌ای تنفس طبیعی دارد و مابقی همگی به موتورهای توربوشارژر مجهز شده‌اند. پس با فاکتور گرفتن بازار کشور و یا کشورهای جهان سوم که خود ماشین تولید و مونتاژ می‌کنند و بیشتر محصولاتشان از موتورهای تنفس طبیعی استفاده می‌کنند، وقت آن رسیده کم کم کوله بار موتورهای تنفس طبیعی را ببندیم تا به سالن افتخارات صنعت خودروسازی ملحق شوند.

همچنین ببینید

سهم سایپا از صادرات خودرو کشور افزایش یافت

کارزنيوز- شرکت سایپا ضمن حفظ جایگاه رتبه اول صادرات خودرو کشور در هفت سال گذشته، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دريافت آخرين مطالب در ايميل شما!

لطفاً ايميل خود را وارد نماييد: