خانه / اخبار / وضع ۲۹ استاندارد جدید و امید به بهبود کیفیت خودروهای داخلی

وضع ۲۹ استاندارد جدید و امید به بهبود کیفیت خودروهای داخلی

در پی انتقادات فراوان به کیفیت خودروهای داخلی، معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد از افزایش استانداردهای تولید خودرو از ۵۲ مورد به ۸۱ مورد خبر داد.
جهانبخش سنجابی شیرازی با بیان اینکه استانداردهای موجود تولید خودرو منطبق بر استانداردهای اتحادیه اروپا است، گفت: امروز می‌توان مدعی بود که خودروهای داخلی مانند پراید با ارتقای کیفی و کمی مانند تغییراتی که در پلت‌فرم خودروها در طراحی داشتند، نسبت به ۱۰ سال پیش کیفیت تولید بهتری دارند، اما سوال اصلی این است که آیا رضایت مشتری را هم به همراه داشته است یا خیر که البته جواب منفی است به این دلیل که در عرصه رقابت، مصرف‌کننده قابلیت و قدرت مقایسه محصولات داخلی و خارجی را دارد. وی در ادامه با اشاره به اینکه استانداردهای خودرو هم در تولید و هم واردات کنترل می‌شود، عنوان کرد: تمام خودرو‌هایی که بیش از سه سال از تولید ‌شان گذشته بود و مدارک خود را براساس قانون تایید نوع جدید ارائه نداده بودند از پایان سال گذشته از سامانه ثبت‌سفارش حذف شدند و در حوزه واردات استاندارد با جدیت به وظیفه خود عمل می‌کند.

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد همچنین یادآور شد: به موجب قانون باید خودروهایی که ۱۰ سال از تولید آنها می‌گذرد از خط تولید کارخانه‌ها خارج شوند که خودروهایی همچون پراید و پژو ۴۰۵ را شامل می‌شود. سنجابی شیرازی گفت: در این حوزه در شورای ملی استاندارد، استاندارد خودرو را بازنگری کرده و استانداردهای آن را از ۵۲ استاندارد به ۸۱ استاندارد افزایش دادیم. خودروسازان داخلی مکلف هستند که این استانداردهای ۸۱ گانه را رعایت کنند که در این صورت می‌توان گفت که به لحاظ کیفی تولیدات آنها افزایش داشته است و خودروهای آنها امکان پلاک گذاری را دارند و در غیر این صورت از دایره تولید خارج خواهند شد. معاون سازمان استاندارد با بیان اینکه استانداردهای تعریف شده منطبق بر استاندارهای روز اتحادیه اروپاست، اضافه کرد: اکنون در استانداردهای ۸۱ گانه‌ای که تمام خودرو سازان ملزم به رعایت آنها هستند، فاکتور سوخت به‌طور کامل دیده شده است و خودروهای تولیدی، گواهی تایید نوع آنها را دارند که این یعنی میزان مصرف خودرو، بر پایه سوخت استانداردی که باید در آن مصرف شود و دیگر فاکتورها خودرو‌های تولیدی قابلیت تایید «ای مارک» اروپا را دارند و چیزی که پیش‌تر اتفاق می‌افتاد به کیفیت سوخت مصرفی بر می‌گشت.

همچنین ببینید

سکان بازار به خودرویی ها می رسد

کارزنيوز- هاشم باروتی کارشناس و تحلیل گر ارشد بازار سرمایه رشد این روزهای بازار را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دريافت آخرين مطالب در ايميل شما!

لطفاً ايميل خود را وارد نماييد: