خانه / اخبار / مروری بر آخرین تغییرات در بازار خودروهای منطقه آزاد اروند

مروری بر آخرین تغییرات در بازار خودروهای منطقه آزاد اروند

پس از ایجاد مناطق آزاد تجاری در کشور، به دلیل نبود قوانین گمرکی و سهولت در امر واردات و صادرات، خودروهای خارجی با کمترین عوارض وارد کشور شده‌اند. راه‌یافتن این خودروها که در محدوده کوچکی از کشور اجازه تردد دارند، بازاری را در کنار خودروهای پلاک ملی برای آنها ایجاد کرده است. در بسیاری موارد خودرو از کالای سرمایه‌ای خارج و به یک کالای مصرفی تبدیل شده است؛ تغییر استانداردی که بیشتر در قیمت خودرو نمود پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه خبری «کارزنیوز»، در این نوشتار به بررسی این تغییرات خواهیم پرداخت و جدید‌ترین اتومبیل‌هایی که به منطقه آزاد اروند راه‌یافته‌اند را معرفی خواهیم کرد. همچنین از آقای شینتی که در تهیه این مطلب با ما همکاری کردند کمال تشکر و قدردانی را داریم.

بررسی اجمالی بازار خودروهای مناطق آزاد
خودروسازان خارجی طبق روال همه‌ساله خود، ۳۳ ماه مانده به آغاز سال میلادی جدید محصولات خود را با مدل سال بعد و ایجاد کمی تغییر در طراحی ظاهری مانند تغییر در گرافیک چراغ‌ها یا تغییر در طراحی جلو پنجره‌ عرضه می‌کنند. برای مثال، خودروهای مدل ۲۰۱۷ هم‌اکنون وارد بازار داخلی چه از نوع پلاک ملی و چه از نوع پلاک مناطق آزاد شده‌اند. طبق قوانین گمرکی مناطق آزاد خودروهای مدل سال و یک مدل پایین‌تر امکان ورودشان فراهم است. برای مثال، در سال ۲۰۱۶، فقط خودروهای مدل سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۵ را می‌توان وارد کرد. حال در بازه زمانی  مهر ماه تا ۳۰‌ا‌م آذر ماه که مدل ۲۰۱۷ از سوی شرکت‌ها عرضه می‌شود، می‌توان خودروهای مدل ۲۰۱۵، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ را به کشور وارد کرد. پس از پایان‌یافتن آذر ماه دیگر خودروهای مدل ۲۰۱۵ امکان ورود به مناطق آزاد را از دست می‌دهند‌ و تنها مدل‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ امکان ورود به منطقه آزاد‌ دارند. در صورت تغییر نسل یک خودرو، در ابتدا به دلیل جدید و مدل سال بودن با قیمتی بالاتر از حد معمول وارد می‌شوند؛ یعنی خودروهای با سطح آپشن‌های کمتر قیمت اتومبیل فول آپشن نسل قبل را گرفته و مدل‌های فول آپشن به علت قیمت بالاتر و نبود تقاضا کمتر وارد می‌شوند. مدتی که از تب خرید کاسته شد و همان خودروها با کارکردهای پایین برای مثال زیر ۵ هزار کیلومتر برای فروش در سطح نمایشگاه‌ها قرار می‌گیرد، قیمت مناسبی دارند. پس از طی چند ماه یا نزدیک‌شدن به ورود خودروهای سال میلادی آینده، این افت قیمت به اندازه‌ای می‌رسد‌ که قیمت خودرو حتی در نمونه صفر‌کیلومتر کاهش یافته و به رقم واقعی خود نزدیک شود. البته این اتفاق در بازار خودروهای پلاک ملی کمتر رخ می‌دهد. معمولا‌ با ورود خودروهای مدل سال بعد، افزایش قیمتی صورت می‌گیرد؛ دقیقا عکس اتفاقی که در بازار خودروهای پلاک مناطق آزاد  می‌افتد. برای مثال هیوندای سانتافه صفرکیلومتر فول آپشن مدل ۲۰۱۵ در مرداد ماه ۹۴،
۱۰۴ میلیون تومان قیمت داشت، این در حالی است که هم‌اکنون  قیمت نمونه صفر کیلومتر آن، ۹۰۰ میلیون تومان است. همین خودرو با کارکرد ۴ هزار کیلومتر را می‌توان ۸۴ میلیون تومان تهیه کرد.
معرفی هزینه‌ها و شرایط ترخیص خودرو به منطقه آزاد اروند
خودروهایی که در صف ورود به منطقه آزاد هستند، باید مراحل زیر را بگذرانند. پس از  خرید خودرو در کشور مبدأ و انتقال به گمرک خرمشهر و طی مراحل اداری و ارزیابی خودرو و محل اسکان مالک خودرو با دریافت پلاک از گمرک خارج می‌شوند.

تازه‌واردها به منطقه آزاد اروند
پس از ممنوعیت ورود خودروهای آمریکایی به کشور، خودروهای اسپرت ژاپنی جای آنها را تا حدی گرفته‌اند. بیشتر خودروهای آمریکایی وارد شده به مناطق آزاد در سگمنت خودروهای اسپرت دو نفره بودند، در حال حاضر مدل‌های نام‌آشنایی همچون نیسان ۳۷۰Z و تویوتا GT86 در تعداد قابل توجهی وارد مناطق آزاد کشور شده‌اند.

لندروور دیسکاوری
لندروور دیسکاوری اسپرت در سال ۲۰۱۵ مورد تغییر نسل و باز‌طراحی قرار گرفت. این خودرو در مدل‌های ۵ و یا ۷ نفره قابل سفارش است. در بخش قوای محرکه از یک پیشرانه ۲ لیتری توربو شارژ بهره گرفته که به یک گیربکس ۹‌دنده متصل شده است.  استفاده از سامانه چهار چرخ متحرک دائمی به همراه دیفرانسیل مرکزی که گشتاور موتور را بین چرخ‌ها تقسیم می‌کند، سامانه کنترل پایداری، تریم داخلی چرم، سامانه کمکی پارک، تهویه مطبوع دومنطقه گوشه‌ای از امکانات رفاهی است که در این خودرو قرار دارد. لندروور دیسکاوری ۲۰۱۶ در نمونه فول آپشن ۲۴۰ میلیون تومان در منطقه آزاد اروند قیمت دارد.

ب‌ام‌و M5
ب‌ام‌و سری ۵ تقویت شده از سوی بخش M POWER که با نام M55 شناخته می‌شود، از سدان‌های  اسپرتی است که به منطقه آزاد اروند وارد شده‌. M5 در بخش فنی، از یک پیشرانه V8، ۴٫۴ لیتری بهره می‌گیرد که قادر است ۵۶۰ اسب بخار نیرو و ۶۸۰ نیوتن متر گشتاور تولید کند‌ و به یک گیربکس دوکلاچه ۷ سرعته متصل شده است. این خودرو می‌تواند در ۴٫۳ ثانیه از حالت سکون به تندی ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد. در بخش امکانات رفاهی M5 از سامانه هدآپ، سیستم تهویه مطبوع چهار‌منطقه‌ای، سامانه کمکی پارک، سامانه تشخیص خطوط، سامانه جلوگیری از برخورد با عابر  و سامانه IDrive انحصاری ب‌ام‌و بهره‌مند است. M5 در منطقه آزاد اروند ۶۰۰ میلیون تومان قیمت دارد.

نیسان مورانو ۲۰۱۷
نیسان مورانو از سال ۲۰۰۲ تاکنون در ۳ نسل به بازار آمده است. نسل اول که در سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸۸ تولید می‌شد و نسل دوم که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ عرضه می‌شد، هر دو به صورت پلاک ملی به کشور راه یافتند که به دلایلی نتوانستند آنچنان موفقیتی کسب کنند. در سال ۲۰۱۴ نسل سوم مورانو در نمایشگاه اتومبیل نیویورک به نمایش در آمد. موارنو نسل سوم از طراحی ظاهری اغراق‌آمیزی بهره‌مند شده است. چراغ‌های بومرنگ مانند جلو و عقب،  استفاده از خطوط سیال ظاهری کاملا متفاوت با دیگر رقبای همکلاس خود دارد. موارنو در حال حاضر در خاورمیانه عرضه نشده است. مورانو نسل سوم از همان پیشرانه مشهور سری VQ استفاده می‌کند که ۳٫۵ لیتر حجم دارد و قادر است ۲۶۰ اسب بخار نیرو تولید کند. این خودرو در منطقه آزاد اروند بین ۱۳۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان ارزش‌گذاری می‌شود.

همچنین ببینید

سطح جاده های زنجان لغزنده است

کارزنيوز- رئیس پلیس راه استان زنجان گفت: با توجه به بارش باران سطح جاده ها …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دريافت آخرين مطالب در ايميل شما!

لطفاً ايميل خود را وارد نماييد: